Marmara Medya Merkezi

Marmara Medya Merkezi

Animasyon

Marmara Medya Merkezi Animasyon Bölümü Betül Kılıç Taran koordinatörlüğünde 2012-2013 eğitim öğretim döneminde ilk yarıyıl 4 ikinci yarıyıl 8 kişilik kadrosuyla hizmete geçmiştir.

 

Birimin Görev ve Sorumlulukları

Bölüm, gelişen teknolojiyle birlikte önemi daha da artan animasyon sineması ve bir animasyon filmini oluşturabilmek için gerekli yazılımlar hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Animasyon Bölümü, ülke çapında ve dünya genelindeki canlandırma ve kısa film festivalleri ve yarışmaları takip ederek bu organizasyonlara eserler üretmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Reklam, Kurgu ve Sinema topluluklarıyla ortak çalışarak bu bölümlerden gelen istekler doğrultusunda canlandırma uygulamaları hazırlamaktadır.

 

Birimin gerçekleştirdiği ve gelecekte gerçekleştirmeyi düşündüğü projeler

Bölümde 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde Zeynep Özge Kalyoncu tarafından 3d karakter oluşturma, animasyon film hazırlama, 3d logo çalışması, jenerik hazırlama, render alma gibi konularda yaklaşık 70 saat Autodesk Maya dersi verildi.

Yine Zeynep Özge Kalyoncu tarafından temel Photoshop dersi verildi.

Arş. Gör. Ezgi Dinçer tarafından 15 saatlik Adobe Flash dersi verildi.

Zeynep Özge Kalyoncu başkanlığında Stv ve Yumurcak Tv ziyareti düzenlenerek sektörde kurgu, animasyon, post prodüksiyon gibi konularda bilgiler verildi.

Ayrıca bölümde storyboard ve senaryo yazımı workshopları düzenlendi, kısa film gösterimleri yapıldı. Trt Çocuk için Tunti isminde bir karakter yaratılarak saatleri öğretme amaçlı bir senaryo yazılıp storyboardu çizildi.

2013-2014 eğitim- öğretim yılının başında Medya Merkezi Tanışma Toplantısında gösterilmek üzere Marmara Medya Merkezi logosundan hareketle stop motion tekniği ile kısa bir animasyon filmi yapıldı.

Bölümde halen Photoshop, Adobe Premiere, After Effects eğitimleri verilmektedir.

Öğrencilerimiz tarafından www.hareketligrafik.com isimli web sitesinde sinema dünyasına, kısa filmlere, belgesellere dahil güncel videolar aynı zamanda animasyona dahil bilgilendirici içerikler paylaşılmaktadır. Hareketli Grafik sitesi çizim tasarım ve animasyonlar ilgilenen kişileri bir platform altında toplayıp deneyim alışverişlerinin gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır.

Sektörde reklam ve filmlere animasyon desteği sağlayan firmalara geziler düzenlenerek uygulamaların yerinde görülmesi, bunun yanı sıra sektörde deneyimli animasyon operatörleri okulumuzda ağırlayarak uygulamalı olarak kısa bir eğitim verilmesi planlanmaktadır.

Türkiye’deki ve dünya çapındaki kısa film ve animasyon filmleri yarışmaları takip edilerek verilen briefe uygun animasyon filmlerin çekilip yarışmalara katılmak amaçlanmıştır. Bunların dışında belli bir briefe bağlı kalmadan hazırlayacağımız özgün bir animasyon filmi ile yine festivallere ve yarışmalara katılmayı planlanmaktayız.

 

 Çalışmalarımız


Yeni Marmara Üniversitesi Kampüsü Tanıtım Filmi

Marmara Üniversite'ni bir kampüste toplamayı amaçlayan projeyi tanıtan filmin yapımı 3 hafta sürdü. Kampüs binalarının tasarımları Cinema4d ile yapıldı. Photoshop ve After Effects ile çevre düzenlemeleri ve efektler verildi.  

 

 

 

Marmara Medya Merkezi Logolu İntro

Marmara Medya Merkezi'nin 2013-2014 eğitim öğretim yılı açılış toplantısında gösterilmek adına stop-motion tekniği ile yapıldı. 

 

 

 

Yardım Eli

Kızılay'ın Yardım Konulu Kısa Film Yarışması için hazırladığımız Yardım Eli filmi 500'e yakın çizimin stop motion tekniği ile birbiri peşi sıra oynatılmasından oluşuyor.

 

 

 

 

Toplu Ulaşın

 İETT'nin Toplu Ulaşım konulu film yarışması için hazırlanan Toplu Ulaşın filmi photoshop ile yapılan çizimlerin After Efects'te canlandırılmasıyla oluşturuldu. Yapımı bir hafta süren film yarışmadan birincilikle döndü. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Kar Film Festivali'nde Animasyon dalında ikincilik ödülüne layık görüldü.

 

 

 

 

 

Pagder Kamu Spotu

Plastik Üreticileri Derneğinin Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır temalı kısa film yarışması için hazırlanan film elle yaptığımız çizimlerin Photoshop ile efect verilmesinin ardından After Efects ile canlandırılmasıyla oluşturulmuştur. Ön elemeyi geçen film ödüle layık görülmedi.

 

 

Losing Colors

 

Suluboya tekniği ile hazırlanan film, televizyon, öğretmen, patron, arkadaş çevresi gibi dış etmenlerin insan düşüncesini şekillendirdiğini sembolik bir dille anlatıyor. // Created by watercolor technique, the movie gives some insight in a symbolic way into how external factors such as television, teachers, bosses, and friendship shape human mind.

 

AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması // 1.lik ödülü
21. Adana Altın Koza Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması // Canlandırma kategorisi finalist
26. Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması Görsel Dal // En iyi 2. kısa film
BAYGEM Kısa Film Yarışması // 3.lük Ödülü
Marmaris Kısa Film Festivali // Canlandırma kategorisi finalist
14. Kısaca (Konya) Kısa Film Festivali // Canlandırma dalı finalist 

 


Koordinatör

 Arş. Gör. Orçin UzunFatih İnce

1986 Kıbrıs’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. 3 yıl boyunca İstanbul’da fotoğraf, prodüksiyon ve reklam ajanslarında çalıştı. 2013 yılında Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak işe başladı. Pek çok kısa film ve belgeselde çalıştı.

 

Öğrenciler

 Birimizde "Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı" dahlinde veya gönüllü olarak görev almış öğrencilerimiz.

Adı Soyadı
Hacer Yaldır
Özcan Öksüz
Kadir Oğuzhan Söylemez
Akıncan Erdoğan
Ömer Usta
Hamza Çiftci
A. Emin Üzün
Kemal Ufuk Yurttaş
Taha Furkan Özbay
Muhammed Furkan Düzdağ

Bu sayfa Marmara Medya Merkezi tarafından en son 29.12.2015 11:35:11 tarihinde güncellenmiştir.