Marmara Medya Merkezi

Marmara Medya Merkezi

Marmara Radyosu

BİRİM HAKKINDA

Marmara Radyosu; Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden olan Marmara Üniversitesi adına ve büyüklüğüne yakışır nitelikte yayın yapma misyonuyla hareket etmektedir.

Eğitim ve araştırmanın yanı sıra, üretilen bilginin toplumla paylaşımının üniversitelerin önemli fonksiyonlarından olduğu anlayışını benimsemiş olan radyomuz, program yapım ve sunumunda, Marmara Üniversitesi'ne ait bir kurum olduğunun bilinci ve sorumluluğuyla yayın yapmaktadır.

Radyonun kuruluş amacı ise; İletişim Fakültesi öğrencilerinin okulda aldıkları teorik eğitimi pratiğe dönüştürerek eğlenceli bir biçimde hayata hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

2011 yılında yayın hayatına başlayan Marmara Medya Merkezi bünyesindeki Marmara Radyosu’nda yer alan programların içeriği, üniversitemizin, "sosyal, kültürel ve sanatsal değerlerle beslenmiş, evrensel kültür, bilgi ve teknolojiyi uluslararası düzeyde ve yüksek verimle üretir ve kullanır nitelikte öğrenci yetiştirme" ilkesine bağlı olarak, Marmara Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ve yaratıcı katılımlarıyla şekillenmektedir. Bu doğrultuda radyomuz, üniversitemiz öğrencilerinden gelecek program tekliflerine daima açıktır. Yayın prototipleri ile program tür ve formatları konusunda, üniversitemize bağlı fakülte, yüksekokul ve diğer akademik birimlerle kurulan ilişki ve yapılan ortak çalışmalar neticesinde, radyomuz, gerçek anlamda "üniversitenin ve gençliğin sesi" olmaya gayret ve özen göstermektedir.

Marmara Radyosu, İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan, her yaştan her kesimden dinleyiciye hitap eden yayınları ve popüler şarkılara yer veren müzik akışıyla haberden sanata, spordan eğlenceye kadar çeşitli programlarıyla internet üzerinden 7/24 yayın yapmaktadır. Marmara Radyosu’nda, medya merkezinin diğer birimlerinde görev alan öğrenciler de ilgi ve yetenekleri doğrultusunda radyo programları hazırlayabilmekte, bunun yanında alana yönelik eğitimler alarak profesyonel meslek yaşamına hazırlanmaktadır.

Marmara Radyosu, hafta içi her gün öğrencilerin hazırlayıp sunduğu canlı yayınlarla, yerli ve yabancı müziklerle ve sürpriz konuklarla yayın hayatına devam etmektedir. İnternet üzerinden yayın yapan radyoda, öğrenciler tarafından kültür-sanattan şiire, spordan mizaha geniş bir yelpazede hazırlanan programlar sizlerin beğenisine sunulmaktadır.

Hafta içi her gün yayına sabah haberleriyle başlayan Marmara Radyosu 09.00-17.00 arasında canlı programlarıyla yayını sürdürmektedir. Marmara Radyosu’nda, medya merkezinin diğer birimlerinde görev alan öğrencilerin yanı sıra farklı fakültelerden öğrencilerin de ilgi ve yetenekleri doğrultusunda radyo programları hazırlayabilmelerine imkan tanınmaktadır.

Bugüne kadar Şoray Uzun, İnci Ertuğrul, Sonay Dikkaya, Ahu Özyurt, Mahmut Filizer, Burak Törün, Ceyhun Yılmaz, Kaan Yakuphan, Orhan Ölmez, Gökhan Türkmen, Betül Arım, Can Bonomo, Tuğçe Kazaz, Erdem Yener, Ersin Düzen, Serdar Kuzuloğlu gibi isimleri ağırlayan Marmara Radyosu, alanlarında uzman isimleri programlarında konuk etmektedir.

Koordinatör

Arş. Gör. Pınar Basmacı

 

Doktora MARMARA ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ/RADYO, SİNEMA VE TELEVİZYON BÖLÜMÜ/RADYO VE TELEVİZYON ANABİLİM DALI. 2017-

Yüksek Lisans SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ/RADYO, SİNEMA VE TELEVİZYON BÖLÜMÜ/RADYO VE TELEVİZYON ANABİLİM DALI. 2014-2016

Tez adı: FEMEN VE LGBTİ GRUPLARININ TELEVİZYON HABERLERİNDE TEMSİLİ (2016) Tez Danışmanı:(AYTEKİN CAN)

Lisans ERCİYES ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ/RADYO, SİNEMA VE TELEVİZYON BÖLÜMÜ/RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA PR. 2010-2013


ÖĞRENCİLER

Harika Bulut

Emre Can Karayel

Duygu Avcu

Esma Balcıoğlu

Gizem Yıldız

Sevgi Kopal

Nafiz Ertaş

Mert Aydın

Ceren Nur Doğan

Olcay Mecihan

Bu sayfa Marmara Medya Merkezi tarafından en son 02.04.2018 15:53:15 tarihinde güncellenmiştir.