Marmara Medya Merkezi

Marmara Medya Merkezi

Marmara Sinema Topluluğu

 

Marmara Sinema Topluluğu 

Marmara Sinema Topluluğu, Marmara Medya Merkezi bünyesinde kurulan ve bahar dönemiyle faaliyetlerine başlayan bir öğrenci topluluğu olarak; fakültede sinema etkinliklerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır ve öğrencileri sinema sektöründen isimlerle bir araya getirmeye çalışmaktadır. MST’nin amacı öğrencilere derin bir sinema bilgisi aşılamak ve sinema ile ilgili öğrencileri, üreten ve eleştiren bir seviyeye getirmeye aracılık etmektir.

İletişim Fakültesi’nin Ana Binası’nda C02’de yeni baştan kurulan MST Odası aynı zamanda gerekli düzenlemeler ile bir “Cep Sineması”na dönüştürülmüştür. Hafta içi her gün film gösterimlerinin yapıldığı bu cep sineması aynı zamanda çok amaçlı bir salon olarak, topluluğun düzenlediği söyleşilere ve seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Dönem başından beri yerli sinemamızın önemli isimleri, sinema ile ilgili öğrencilerle bir araya gelmiş, Berkay Karabulut’un hazırlayıp sunduğu Klaket Programı aracılığıyla oyuncu ve tiyatrocu Mehmet Ali Alabora, yönetmen Yeşim Ustaoğlu Medya Merkezi Stüdyosu’nda öğrencilerle buluşmuştur.

MST’nin Nisan ayı içinde başlattığı Sinema Atölyesi Seminerleri de fakülte öğrencilerine teorik olarak film yapım ve yönetimi hakkında kritik mahiyetteki dersleri akademisyenler ve sinema sektöründen isimler aracılığıyla vermek amacındadır. Şimdiye kadar bu kapsamda Doç. Dr. Ali Murat Yel’in ‘’Matrix ve Simülasyon’’, Caner Erzincan’ın “Film Yapımı”, Prof. Dr. Serpil Kırel’in ‘’Senaryo ile Bir Dünya Yaratmak’’ ve Öğr. Gör. Dr. Ahmet Ilgaz’ın ‘’Yönetmenlik: Hikayenin Görüntülenmesi’’, Faysal Soysal’ın “Kısa Film Yapımı”, Erol Mintaş’ın “Ortak Yapım ve Proje Geliştirme”, Oktay Berber’in “Film Yapım süreci ve Yapımcılık”, İhsan Kabil’in “Kısa Filmin Retoriği”, Murat Pay’ın “Sinemada Gerçek Meselesi Üzerine Bir Tartışma” ve Arş. Gör. Elif Demoğlu’nun “Belgesel Yapımı” seminerleri gerçekleştirilmiştir.

 

SİNEMA ATÖLYESİ

No

Atölyeye katılan kişi

Unvan

Seminer Konusu

1

Prof. Dr. Ali Murat Yel

Akademisyen

Matrix ve Simülasyon

2

Caner Erzincan

Yönetmen

Film Yapımı

3

Prof. Dr. Serpil Kırel

Akademisyen

Senaryo ile Bir Dünya Yaratmak

4

Öğr. Gör. Dr. Ahmet Ilgaz

Akademisyen

Yönetmenlik: Hikayenin Görüntülenmesi

5

Faysal Soysal

Yönetmen

Kısa Film Yapımı

6

Erol Mintaş

Yönetmen

Ortak Yapım ve Proje Geliştirme

7

Oktay Berber

Yapımcı

Film Yapım süreci ve Yapımcılık

8

İhsan Kabil

Yazar

Kısa Filmin Retoriği

9

Murat Pay

Yönetmen

Sinemada Gerçek Meselesi Üzerine Bir Tartışma

10

Arş. Gör. Dr. Elif Demoğlu

Akademisyen

Belgesel Yapımı

 

MST ayrıca geçtiğimiz dört ay boyunca etkinliklerinde sayısı günden güne artan öğrencileri ile öğrendiklerini ve bilgilerini aktarabilecek, sinemayı daha detaylı tartışabilecek bir mecra olarak yeni bir sinema dergisi çıkarma hazırlığındadır. Sinemarmara adıyla çıkarılacak bu e-derginin hazırlık çalışmaları yapılmaktadır. Derginin içeriğine katkıda bulunmak isteyen öğrencilerin ve akademisyenlerin yazılarıyla, aylık sinema gündeminin takibiyle içeriğini genişletecek olan Sinemarmara, MST’nin de etkinliklerini duyurmada bir aracı olacaktır.

Film Günleri ise her çarşamba saat 16:00’da Medya Merkezi Stüdyosu’nda gerçekleşerek, dünya ve Türkiye sinemasından önemli filmleri öğrencilere tanıtmaya devam ediyor.

MST’nin tüm faaliyetleri öğrencilere açık olup, gönüllü olarak topluluk içinde aktif görev alabilirler.

Film Gösterim Programına ve MST’nin etkinlik duyurularına ulaşmak için:

facebook.com/marmarasinematoplulugu

twitter.com/MarmaraSinema

marmarasinematoplulugu.wordpress.com 

Birimizde "Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı" dahlinde veya gönüllü olarak görev almış öğrencilerimiz.

Koordinatör

 Arş. Gör. Muhammet Dilek

 

 

Öğrenciler

 Birimizde "Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı" dahlinde veya gönüllü olarak görev almış öğrencilerimiz.

Gürsel Kahraman

 

Bu sayfa Marmara Medya Merkezi tarafından en son 29.12.2015 12:20:26 tarihinde güncellenmiştir.