Marmara Medya Merkezi

Marmara Medya Merkezi

Dekan'dan

Sevgili Öğrenciler,


İki sene önce kurduğumuz Marmara Medya Merkezi’nin Türkiye’de bulunan iletişim fakülteleri arasında güzel bir fark oluşturduğunu gözlemlemekteyiz. İletişim fakültelerinde sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri teorik derslerin uygulama alanlarının okul içinde olmamasıdır. Bu noktada iletişim fakültelerinde gördüğümüz temel eksikliği, Marmara Medya Merkezi’nin hem uygulama hem de araştırma merkezi yönüyle giderek Türkiye’deki iletişim fakülteleri arasında fark yaratan bir yapı oluşturduk.

Marmara Medya Merkezi, öğrencileri okul sonrası hem akademiye entelektüel bir ufkun yol göstericiliğinde hazırlamak hem de sektörün bilgi ve tecrübesine uygun fark yaratacak profesyoneller yetiştirmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Geçtiğimiz iki senelik süre içerisinde yetiştirdiği pek çok öğrencinin medya ve iletişim sektöründe çalıştığını görmek bizim için mutluluk kaynağıdır. Bu sürede 10.000’e yakın görüntülü ve yazılı haber üreten Marmara Medya Merkezi, nicel olarak yayınlarda artış sağlarken bu eğitici süreç içerisinde nitelikli öğrenciler de yetiştirmektedir. Türkiye’de üniversiteler arasında bir ilk olan elektronik dergi E-papirüs dergisini ve Marmara İletişim’in ilk sinema dergisi Sinemarmara’yı çıkarmanın haklı gururunu bizlere MMM bünyesinde yer alan birim koordinatörleri hocalar ve öğrenciler yaşattı

132 öğrencinin maaşlı ve sigortalı olarak çalıştığı Marmara Medya Merkezi'nde üniversite televizyonumuz, canlı haber ve İngilizce bültenlerle yayın yapabiliyor. Canlı yayın aracımız sayesinde Marmara Televizyonu fakültemiz dışındaki tüm noktalardan canlı yayın gerçekleştirilebiliyor. Marmara Radyosu haftada 20'den fazla program ile günde 24 saat yayın yapıyor. Stüdyomuzdaki 20 adet aktüel kameranın yanı sıra diğer imkânlardan tüm öğrencilerimiz eşit biçimde faydalanabiliyor. İhlas Haber Ajansı, Reuters ve Euronews gibi uluslararası kurumlarla kurduğumuz iş birlikleri sayesinde öğrencilerimiz mezun olmadan sektörle tanışmış oluyor. Animasyon birimimizle ulusal ve uluslar arası animasyon yarışmalarından çok sayıda ödül kazanırken gazete birimimizle her ay düzenli elektronik yayın çıkartabiliyoruz.

Geçtiğimiz sene 33. İstanbul Film Festivali’yle kurumsal işbirliği yapan Marmara Medya Merkezi, festivalde önemli işlere imza attı. Festival kapsamında 54 öğrenci çalıştı, yaklaşık 60 yazılı haber ve 41 saat çekim yapılırken 4500’ü aşkın fotoğraf çekildi. Çekilen fotoğrafların 2600′ü festival kapsamında kullanıldı.

Öte yandan Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden okulların MMM konseptini merak edip incelemeye gelmesi de merkezin bu bağlamda bir rol model olduğunun da göstergesidir.Marmara Medya Merkezi 2014-15 döneminde de önemli işlere imza attı, atmaya da devam ediyor. MMM’de bulunan öğrenci sayısını arttırarak daha fazla öğrencinin uygulamada beceri kazanmasını sağladı. Yeni gelen teknik ekipmanla MMM’de teknik veritabanının kalitesini yükseltmekle beraber görüntülü ve yazılı yayın olanağı da profesyonelleştiriyoruz.

Bu dönemde bütün MMM birim koordinatörlerine ve öğrencilerine sağladıkları katkı nedeniyle teşekkür ediyorum.

Bu sayfa Marmara Medya Merkezi tarafından en son 06.02.2015 15:36:49 tarihinde güncellenmiştir.