TV-Reji-Kurgu

TV-REJİ-KURGU

TV-Reji-Kurgu Birimi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin temel televizyonculuk pratiklerini geliştirmek ve reji-kamera ekip ve ekipmanlarının kullanımının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak amacıyla Reji ve Kamera, Televizyon ve Kurgu birimleri olmak üzere 2012 yılı başlarında aktif olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Marmara Medya Merkezi bünyesine bir nevi ücretli stajyer imkanıyla alınan birimin kısmi zamanlı öğrencilerinin, personeli bulundukları süre boyunca yönetmen, resim seçici, kj, playout operatörlüğü, ses teknisyenliği, aktüel ve stüdyo kamera operatörlüğü, spikerlik, program yapımcılığı, kurgu operatörü gibi görevler üstlenerek bu alanlarda yetiştirilmesi hedeflenmektedir. 2 aktüel kamera, 3 stüdyo kamerası, ses ve görüntü masası, kamera kontrol üniteleri, 3 adet kurgu seti ve prompter gibi profesyonel ekipmanlarla bir televizyon kanalının tüm yapım ve sonrası aşamalarını tecrübe eden öğrencilerin, özel sektörde çalışmak için yeterli düzeye ulaşmaları amaçlanmaktadır.

Birimin Görev ve Sorumlulukları

TV-Reji-Kurgu Birimi, gerek Marmara Üniversitesi gerekse Marmara Medya Merkezi bünyesinde stüdyoda veya aktüel olarak çekilip hazırlanan öğrenci projeleri, kulüp etkinlikleri, seminer, panel, TV haberleri ve programları gibi içeriklerin canlı ve bant olarak çekilip yayına sunulmasından ve kurgulanmasından sorumludur.

Birimin gerçekleştirdiği ve gelecekte gerçekleştirmeyi düşündüğü projeler

Fakültemiz öğrenci kulüplerinin yaptığı ve okulumuzda gerçekleşen seminer, panel vb. etkinlikleri banttan ve/veya canlı çekimini sağlamak ve yayınlayarak Marmara Televizyonu'na içerik üretmek. Üniversitemiz öğrencileri ve Medya Merkezi kısmi zamanlı öğrencileri tarafından gelecek projeleri değerlendirerek Marmara TV için içerik oluşturup yayın süremizi gün içerisinde fazlalaştırarak ciddi bir yayın akışı üretebilmek.

Haber, program ve teknik birimlerin çalışma yapısını ve yönetim süreçlerini sektörün önde gelen kanallarındaki tecrübeli isimlerden öğrenmek amacıyla ziyaretler düzenlenmesi düşünülmektedir.  Yine bu amaçla yönetmen, kurgu yönetmeni, görüntü yönetmeni, yapımcı, sunucu vb. görevleri bulunan isimleri okulumuzda ağırlayarak öğrencilerle workshop çalışmaları yapmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Ayrıca program çekimleri için başlatılan greenbox kullanımı yanında canlı yayın bağlantısı ve intercom sistemine yönelik yeni çalışmalar planlanmaktadır.

Koordinatör

Arş. Gör. Birgül ALICI

Lisansını Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde, yüksek lisansını Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde tamamladı. Sektörde yapım koordinatörlüğü, yönetmen yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 2012 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak atandı. 2014 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine ve araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Sinema ve animasyon üzerine çalışmaları bulunan Alıcı, 2014-2017 yılları arasında Marmara Medya Merkezi Kurgu Birimi Koordinatörü olarak görev yaptı. 2017 yılı Kasım ayı sonlarından itibaren Medya Merkezi Koordinatör Yardımcılığı ve  TV-Reji-Kurgu Birimi Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

 

Öğrenciler

TV BİRİMİ

Ahmet Hidayet Avincan

Eylül Yılmaz

Begüm Oktay

Oktay Kara 

REJİ BİRİMİ
Alpcan Kaya Anıl Diktaş Bilgesu Karalar
Burak Çolak Cihan Sari Eren Akoğlu
Furkan Erkan Sefa Tugay Günaydın Sevda Magdalena Toraman
Yiğit Öz Yaren Aybüke Kastamoni Umut Tınas
Yusuf Öztaş


KURGU BİRİMİ
Evren Çerçi Kemal Tohumat Seda Öncel
Serap Kılıç Taner Gürmen Tolga Dürü
Zafer Çınarcı

 


Bu sayfa Marmara Medya Merkezi tarafından en son 03.04.2018 15:40:39 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM