2 Bin Yıllık Meteoroloji İstasyonu

Atina’da bulunan meteoroloji istasyonu 200 yıl sonra restore edilerek ziyaretçilerin huzuruna sunuldu. İlk meteoroloji istasyonu olan mekan, Osmanlı döneminde Sufi dervişlerinin ibadet yeriydi. Meteoroloji merkezinde Osmanlı motifleri bulunuyor.

Dünyanın ilk meteoroloji merkezi eski adıyla “ Rüzgar Kalesi” olarak belirleniyor.  Atina ‘daki Akropolis tepesinin yamacında yer alan meteoroloji merkezi 200 yıl sonra restore edilerek misafirlerine kapılarını açıyor.

 Yunanistan ‘ın Doğal Kaynakları Koruma  Birimi Başkanı Stellios Daskalakis , açıklama yaptı .  “ 2 bin yıllık dünyanın ilk meteoroloji istasyonu Roma Agorası içinde yer alıyor . Tüccarların hava durumu ve aynı zamanda ticareti organize etmek için malların ne zaman ulaşacağını belirtmelerinde büyük öneme sahipti.”

  Lord Elgin ‘in 1799 yılında yaptığı açıklamada anıtı İngiltere’ye  taşımayı düşünen Stellios Daskalakis,  açıklamalarına şu cümleleri de ekledi. “ Ancak Türkler burayı ibadet yeri olarak kullanıp kutsal bir yer olarak gördükleri için anıtın yağmalanmasına izin vermedi . “ dedi.

Bu anıt , Osmanlı Devleti döneminde Sufi dervişle için bir ibadet yeri olarak kullanıldığı belirtiliyor .  Bu binanın duvarında aynı zamanda Osmanlı döneminin motifleri de yer alıyor .  1828 yılında dervişler binadan ayrılmasıyla kapanmış, 1848 yılında antik eser toplamak için kullanıma tekrar açılmış. 2014 yılından beri restorasyon çalışmaları devam eden anıt , ziyaretçilerin huzuruna açıldı .

 

 

Özge Taşdemir 

HIZLI ERİŞİM