Futbol onlar için hem spor hem de yaşama umudu

İç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Türkmen gençler, Osmaniye'de kaldıkları konteyner kentte futbol oynayarak yaşadıklarını unutmaya çalışıyor

Suriye'den göç edip sığındıkları Osmaniye'de konteyner kentte kalan gençler  futbol sayesinde hem spor yapma imkanı buluyor hem de yaşadıkları acı günleri unutuyor.

Suriye'nin Lazkiye, Hama ve Bayırbucak bölgelerinden  Türkiye'ye sığınan ve Osmaniye'de kurulan konteyner kentte yaşamlarını sürdüren Türkmen gençler, hem kamptaki vakitlerini  değerlendirmek hem de çok sevdikleri futbolu devam ettirebilmek için barınma merkezinde kurulan suni çim sahada antrenman yapıyor.

Aralarında ülkelerinde lisanslı şekilde futbolculuk yapanların da olduğu gençler, kendilerine sağlanan imkanlar sayesinde düzenli olarak futbol oynayabiliyor.

Ülkesinde amatör ligde futbolculuk yapan, diplomalı futbol antrenörü de olan Reşad Zahid, yaptığı açıklamada, yaşadıkları konteyner kentte sporla ilgili çalışmalar ve projeler yürüttüklerini dile getiren Zahid, bu çalışmalar kapmasında çocuk ve gençlere sadece futbol değil başka branşlarda da eğitimler verdiklerini kaydetti.

Zahid, spor dalları içinde ise en çok futbolu sevdiğini aktararak, şöyle devam etti:

"Suriye'de amatör ligde oynuyordum. 2 yıllık eğitimin ardından antrenör diploması aldım. Burada çocuk ve gençlere futbol öğreterek spor yapmalarını sağlıyoruz. Takımımızda lisanslı sporcularımız da var. Onlar zaten profesyonel olduğu için bana da yardımcı oluyor ve diğer takım arkadaşlarına örnek oluyorlar. Şu an 18 yaş altı 50, 8-10 yaş arası 40, ana takımda ise 25 olmak üzere toplam 150 çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz."

"Futbol benim için hayat"

Konteyner kentte futbol için gerekli altyapının sağlanmasının kendilerini mutlu ettiğini aktaran İddi, "Futbol benim için hayat. Onu hayat gibi görüyorum. Futbol sayesinde yaşadıklarımı unutuyorum." ifadelerini kullandı.

Haber: Cahide Özgür

Kaynak: AA

HIZLI ERİŞİM