Çöpe Atılan Kitaplar Temizlik İşçileri Sayesinde Hayat Buldu

Ankara'da Çankaya Belediyesi'nin temizlik işçileri, gece vardiyalarında bir yandan çöpleri toplarken diğer yandan çöplerin kenarına atılmış halde bulunan kitapları toplayarak kütüphane kurdu.

Başkentin temizlik işçileri, son yedi aydır çöpten kurtardıkları kitaplarla bir kütüphane kurulmasına öncülük ettiler.

Belediye, 2000 yılından bu yana Ankara'nın İmrahor Mahallesi'nde terkedilmiş halde olan tuğla fabrikasını bir buçuk yıl önce restore ederek çöp toplama şantiyesi haline getirdi.

1970'lerde inşa edilen fabrikanın dış dokusu aynen korunarak; içi belediye işçileri için berber, kuaför ve dinlenme odası gibi bölümler içeren bir tesise dönüştürüldü.

Kütüphane 4 Bin Kitaptan Oluşuyor

İşçiler için yapılan tesise yedi ay önce kütüphane de eklenmiş. Temizlik işçilerinin çöpe atılan kitaplardan oluşturduğu kütüphane, yaklaşık 4 bin kitap barındırıyor.

Kitap okumayı seven belediye işçileri mesai arasındaki boş zamanlarını bu kütüphanede geçiriyor.

Kütüphaneyi sık sık kullandığını ifade eden Murat Serkök;

"Bir aydır belediyede şoförlük yapıyorum ve vakit buldukça sürekli buraya geliyorum. Burası benim için bulunmaz bir nimet oldu. Bir an önce işim bitsin de geleyim diye can atıyorum, işin yoğunluğu üzerimden gitmiş oluyor." Dedi.

Temizlik işçileri de bu işin bir parçası olmaktan oldukça memnun. Efe Akpınar, çöplerden kitapların toplantı şantiyeye getiriliş sürecini şöyle anlatıyor:

"Bilinçli insanlar kitapları poşet ya da çuval içerisine konteynerlerin yanına koyuyorlar. Biz de bu kitapları gördüğümüz zaman alıp aracın ön kısmına koyuyoruz. Daha sonra da burada çalışan arkadaşımıza teslim ediyoruz."

Akpınar, proje başladığından bu yana çöp konteynerleri yanına bırakılmış kitaplar görmenin kendisini mutlu ettiğini söylüyor:

"Konteyner yanına bırakılmış kitap gördüğümüzde içimize bir mutluluk geliyor. Yeni kitapları hemen alıp kütüphanemize getirelim istiyoruz. Burayı ne kadar büyütebilirsek o kadar güzel olacak."

Bir başka temizlik işçisi Bekir Karakoç ise 13 yıldır temizlik işçiliği yaptığını söylüyor, ve 'keşke kitapları toplamaya daha önce başlasaydık' diyerek iç geçiriyor.

Çankaya Belediyesi çöpten toplanan kitapları okullara bağışlamayı hedefliyor.

HIZLI ERİŞİM