Engelleri Aşan Tiyatro

Şeb-i Arus töreninde tiyatroya çıkacak olan Umudun Kanatları semazen ekibi, otistik, down sendromlu, bedensel ve zihinsel engellilerden oluşuyor.

Sincan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce kurulan "Umudun Kanatları" semazen ekibinin eğitmeni Ülkü Bayram, 8 Aralık'ta Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yılı Uluslararası Anma Törenleri kapsamında sahneye tiyatro oyunu koyacaklarını söyledi.

Ülkü Bayram, Sincan Halk Eğitim Merkezinin kursuna katılan engelli öğrencilerin yeteneklerinden etkilendiğini, onlara sema yaptırmak için önce kendisinin eğitim almaya başladığını belirtti. İlahi aşkın bir örneği olan semayı ve Hz. Mevlana'nın felsefesini de öğretmeye çalıştığını dile getiren Ülkü Bayram, sosyal hizmetler kapsamında engelli öğrencilere müzik ve el sanatları eğitimi de veriyor.

Bayram, 12 kişilik engelli sema ekibi kurduğunu ve ekibin vatandaşlarca çok sevildiğini ifade ederek, "Geçen yıl Şeb-i Arus törenlerine katıldık. İnsanlar bizi tanıyınca bu yola nasıl baş koyduğumuzu, hikayemizi öğrenmek istedi. Bundan yola çıkarak hikayemizi tiyatroyla anlatmaya karar verdik." diye konuştu.

Oyunda toplumun engellilerle ilgili ön yargılarını kırmaya dönük sahnelerin de yer aldığını anlatan Bayram, Mevlana'nın "Ne olursan ol, yine gel" çağrısından esinlenerek öğrencilerin semayla tanışmasına yer verdiklerini ifade etti.

Bayram, sözlerini şöyle tamamladı; "Mevlana'yı canlandırabilmek için ışık ve gölge oyunu hazırladık. 'Umudun Kanatları' sema ekibinin 7 yıllık eğitim hikayesini on dakikada anlatıp oyunun sonunda sema icra ediyoruz. Ekibimiz geçen yıl Şeb-i Arus törenlerinde sema icra etti. Bu yıl yine katılacağız. 8 Aralık'ta Konya Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda tiyatro ve semamızı icra edeceğiz."

Kaynak: AA - Haber :Ebru Tümen

 

HIZLI ERİŞİM