Eski ve Yeninin Çatışması: ‘‘Zamanda Ayrıksı’’ Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf sanatçısı Ali Can Altunbaş'ın “Zamanda Ayrıksı” başlıklı fotoğraf sergisi Dede Efendi Evi'nde açıldı.

 

Analog fotoğraf makinesiyle çekilen siyah beyaz fotoğraflardan oluşan serginin ana temasını, İstanbul’un Haliç, Galata, Tepebaşı ve Beşiktaş gibi semtlerinde, tarihi eserlerin modern binaların gölgesinde kaldığı yerlerin fotoğrafları oluşturuyor. Sergide, İstanbul’un yanı sıra Almanya ve Fransa’dan fotoğraflar da yer alıyor.

Kültür-sanat etkinlikleri düzenleyen Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği’nin himayesinde gerçekleştirilen sergi, 17 Aralık’a kadar ziyarete açık olacak.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Hatimed Miral, İstanbul’da her yerde mutlaka tarihi bir binanın, yapıtın olduğunu ancak bu tarihi yapıtların kalabalıklar, bitmek bilmeyen inşaatlarla çerçevelendiğini ifade ediyor

“Olur da Bu Kadar mı Olur?”

Miral, sergideki her fotoğrafta, tarihi yapılar ve inşaatların çatıştığını bununda fotoğrafçının kadrajına yansıdığını şu sözlerle aktarıyor:“Bu, fotoğrafçının gözüne çarpıyor.Olur da bu kadar mı olur? Bu kadar mı yükselir? Bu kadar mı biçimsiz uzar? Bu bina bunun arkasında mı olmalıydı? diyerek sorguluyor. Fotoğrafçı kadrajına giren arabaları, uzayan,biçimsiz, herhangi bir akıma ve düzene oturmayan binaları görünce fotoğrafa aktarmak, sergilemek istiyor.”

Serginin temasının zamanla ilişkilendirilmesinin nedeninin, her fotoğrafta tarihi bir yapının bulunması olduğunu ifade eden Miral, “Tarihi yapının zamanla bağlantısı var zaten.  17.-20. yüzyıllar arasında inşa edilmiş yapılar bunlar. Yeni yapıların çok kısa sürede inşa edildiği; tıpkı zaman gibi yukarıya doğru gittiğini düşündük. Bunu zamanın fiziksel haline benzettik. Güya zaman ilerliyor, yüzyılımız ilerliyor,elimizdeki imkanlar ilerliyor ama biz böyle kalıyoruz. Sergide bunu vurguluyoruz.  ‘Çirkin’ olarak nitelendirebileceğimiz, gözümüze çarpan rahatsız eden tarafları bulup sergilemek istedik. Bunu zaman temasıyla birleştirdik.’’ diyor.

Sergi Salı, Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 arası ziyaret edilebilir.

Ali Can Altunbaş Kimdir?

24 Haziran 1992 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversite’nde Mütercim-Tercümanlık Fransızca Bölümünde devam ettirmekte. Öte Yandan halen farklı basın kuruluşlarına foto muhabirlik yapmakta.

Haber- Fotoğraf: İsmail KARADUMAN

HIZLI ERİŞİM