Gazze'de 430 yıllık Osmanlı evi restorana dönüştürüldü

Gazze'de Osmanlı döneminden kalan 430 yıllık tarihi binada "Hanımın Yeri" isimli restoran açıldı.

Osmanlı mimarisinin güzel örneklerinden biri olan kentin Ez-Zeytun Mahallesi'ndeki iki katlı binada açılan restoranın turistlerin ilgisini çekmesi bekleniyor.

Dekorasyon sırasında tarihi dokusuna zarar verilmeyen sekiz odalı evin girişinde müşterilerin karşılandığı bir misafir odası ve binanın ortasında süs havuzu ile kuyunun yer aldığı bir iç avlu bulunuyor.

Müşterilerin yemeklerini yiyebilecekleri odaların yanı sıra çok sayıda kitabın yer aldığı yüksek tavanlı büyük bir odanın mutfak olarak kullanıldığı alt katta,  bir de kütüphane bulunuyor. Üst katı da müşterilerin hoş vakit geçirmeleri ve yemeklerini afiyetle yemeleri için düzenlenmiş.

AA muhabirine konuşan evin sahibi Atıf Selame, "Hanımın Yeri" adını taşıyan restoranın yer aldığı binanın, Gazze'nin en önemli tarihi mekanlarından biri olduğunu söyledi.

Osmanlı mimarisini yansıtan binanın 430 yıllık olduğunu ifade eden Selame, Hanımın Yeri'nin Gazze'de yüzyıllar öncesine dayanan tarihi bir mekanda açılan "ilk restoran" olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Filistin'in tarihine ve tarihi eserlerine sahip çıkılması mesajı veriyoruz. Gazze'deki ilgililerin köklü tarihe sahip mekanlara önem göstereceğini umuyoruz."

Restoranın müşterilerinden Visam YasinGazze'de çok sayıda restoran olmasına rağmen bu mekanın farklı bir lezzeti olduğunu dile getirdi.Gazze’de bu tarz bir restoranın açılmasından dolayı mutlu olduklarını aktaran Yasin, "Burası bize eski zamanlarda yolculuk yaptırıyor." diye konuştu.

Filistin Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı verilerine göre, Gazze'de yaklaşık 180 yıllık 134 tarihi bina daha bulunuyor.

Kaynak: AA

Haber: Tuğba Yıldız

HIZLI ERİŞİM