İstanbul'un tespit edilmiş 39 ismi var

Ümit Meriç, dünyada hiçbir şehrin İstanbul kadar çok ismi olmadığını belirterek, ''İstanbul'un tespit edilmiş 39 ismi vardır.'' şeklinde açıklamada bulundu.

Yazar Prof. Dr. Meriç Dolmabahçe Sarayı Konferansları kapsamında, ''Geçmişten Günümüze İstanbul'' başlıklı bir konferans verdi.

"Dünyada hiçbir şehrin İstanbul kadar çok ismi olmamıştır. İstanbul'un tespit edilmiş 39 ismi vardır." diyen Meriç verdiği konferansta İstanbul'un dünyanın en güzel şehri olduğunu ifade etti. Ayrıca Salt coğrafyasına bakılarak bu şehrin önemini anlamanın hiçbir şekilde yeterli olmayacağını, tarihten de dipnotlar alarak araştırmalar yapılması gerektiğini vurguladı. İstanbul'un jeomorfolojik ve tarihi geçmişinin bugüne yansıyan güzellikleri olduğunu anlattı.

İstanbul'un coğrafi konumunun önemini ısrarla vurgulayan Meriç, "İstanbul kıtalar arasında 'Avrasya' dediğimiz Avrupa, Asya, Afrika kıtalarının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Böylece İstanbul fiziki olarak Avrasya'nın başkentidir. Dolayısıyla onun dünya tarihi açısından da çok önemli bir şehir olmasını beraberinde getirmiştir.'' diye konuştu.

Meriç, İstanbul'un çok derin bir tarihi olduğunu, Roma İmparatorluğu'nun hâkimiyetine girdiğinde imparatorun şehri çok beğendiği için oğlu Antonina'nın ismini şehre verdiğini ve bunun da şehrin en eski isimlerinden biri olduğunu dile getirdi.

"İstanbul'un her yeri eski tarihten izler taşıyor"

Konstantin tarafından şehrin adının Neo-Roma konulduğunu söyleyen Meriç, şunları anlattı :

''Konstantin, büyümüş olan imparatorluğu Roma'dan yönetemeyeceğini biliyor fakat yeni bir başkent bulamadan ölüyor. Yerine oğlu Konstantinus geçiyor ve Roma İmparatorluğu'na yeni merkez arıyor. 11 Mayıs 330'da İstanbul, Roma İmparatorluğu'nun başkenti ilan edilir. Roma İmparatorluğu ikiye ayrıldıktan sonra bu bölge Doğu Roma'nın başkenti olmuştur. 1453'te İstanbul'un fethine kadar bin yıl yaşamaya devam eden bir imparatorluğun merkezidir İstanbul. İstanbul'un Konstantinopolis, yani Konstantin şehri adını alışı 5. ve 6. yüzyıllardaki kilise kayıtlarıyla olmuştur. Dünyada hiçbir şehrin İstanbul kadar çok ismi olmamıştır. İstanbul'un tespit edilmiş 39 ismi vardır.''

 

Mısır'dan getirilen ''Milyon Taşı'' sütunların Sultanahmet Meydanı'na dikildiği zaman, İstanbul'un şimdikinden 2 kat daha aşağıda olduğunu anlatan Meriç, zamanın tozunun İstanbul'u 2 metre yükselttiğini söyledi.

Meriç, İstanbul'un tarihi boyunca en çok seyahat edilen ve uğruna seyahatnameler yazılan şehirlerden biri olduğunu aktararak, ''1550-1650 arasında İstanbul'la ilgili yazılmış bugün kütüphanelerde bulunan 550 seyahatname var.'' dedi.

İstanbul'un gezmekle bitmeyen bir şehir olduğunun altını çizen Meriç, ''İstanbul'un her yeri eski tarihten izler taşıyor. Bir ilim dalı gibi incelenerek dolaşılması gerektiği kanaatindeyim. İstanbul sadece abideleriyle değil, tabiatıyla da bir tarihtir. Tarihimizin derinliklerine kök salmayı başarabilirsek, cumhuriyetimiz yepyeni bir tazelikle, dinamizmle yükselecektir ve mahşere kadar İstanbul semalarından ezan sesleri hiç eksik olmayacaktır.'' görüşlerinde bulundu. 

 

Haber : İrem ŞENKAYA

Kaynak : AA

HIZLI ERİŞİM