Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman: ABD'nin ardından en çok satılan diziler, Türk dizileri


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, dünyada, ABD dizilerinin ardından en çok satılan dizilerin Türk dizileri olduğunu söyledi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Danimarka Şubesince ve MÜSİAD Danimarka Temsilciliği desteğiyle düzenlenen "Dinlerin, Dillerin, Medeniyetlerin Beşiği Anadolu” konferansında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman konuştu.

Yayman, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kültür ve sanat alanında çok daha fazla çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

"Türk dizileri çok önemli"

Konferanstaki katılımcıların Türk dizileriyle ilgili sorusuna yanıt veren Yayman, Türk dizilerinin başarısını "Son dönemde çok başarılı diziler var. Ben de o dizileri izliyorum ve gurur duyuyorum. Dünyada, ABD dizilerinin ardından en çok satılan diziler, Türk dizileri. Neden Türk dizileri? Çünkü Türk dizilerinde Türkiye’nin hikayesi var."  sözleriyle ifade etti.

Yayman, gelecek dönemlerde tarih dizilerinin daha çok izleneceğinin altını çizerek "Hem Türkçenin öğrenilmesi hem dünyada Türkiye’nin hikayesinin anlatılması bakımından Türk dizileri çok önemli." ifadelerini kullandı.

"Türkiye, en büyük helal turizm ülkelerinden biri olacak"

Alternatif turizm kapsamında faaliyet gösteren İslami otellerin hizmet kalitesinin düşük, konaklama fiyatlarının ise yüksek olduğu yönünde yapılan eleştirilere de yanıt veren Yayman,  "Bu konseptte otellerin açılmasını teşvik ediyoruz. Daha fazla insanın bu otellerde konaklaması, daha kaliteli hizmeti daha ucuz fiyata alması konusunda özel sektöre yönelik çalışmalarımız devam ediyor."  dedi.

Helal turizm alanında Türkiye’nin henüz yolun başında olduğunu vurgulayan Yayman,  bu alanda yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye’nin gelecek dönemlerde dünyanın en büyük helal turizm ülkelerinden birisi olacağını söyledi.

"Danimarka için 1 milyon turist hedefimiz var"

Türkiye’nin 2023 turizm hedeflerinden bahsetmeyi de unutmayan Yayman,  "Danimarka’dan Türkiye’ye yılda 400 bin civarında turist geliyor. Biz bunu yeterli bulmuyoruz. Danimarka için 1 milyon turist hedefimiz var. Biz bunu 2023 yılına varmadan gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA, Haber: Göksu Damla Tetik

HIZLI ERİŞİM