Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalarına gen tedavisi umudu

 

 

 

 

 

Amerika’da 6 aydan küçük SMA  hastası bebeklerde uygulanan ve olumlu sonuçlar veren "gen tedavisi" yeni yılda Türkiye'de de uygulanacak.

ABD'de uygulandığı merkezde olumlu sonuçlar veren gen tedavisi hakkında konuşan Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, SMA hastaları için yeni tedavi yöntemlerinin uygulanmaya başladığını, gen tedavisinin de bu seçenekler arasında yer aldığını söyledi.

Gen tedavisinin ABD'de 10 hastada uygulandığını ve olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Topaloğlu, gen tedavisinin Hacettepe Üniversitesinde uygulanması için girişimde bulunduklarını ifade ederek, "Yeni yılda Avrupa'da Londra ve Paris gibi belli merkezlerde yapılacak. Hacettepe Üniversitesinde de uygulanması için başvurumuzu yaptık" dedi.

 

"SMA TİP 1 VE 6 AYDAN KÜÇÜK BEBEKLERDE UYGULANACAK"

Bu tedavinin özellikle 6 aydan küçük bebeklerde uygulandığını anlatan Topaloğlu, şunları söyledi:

"Hastayı servise yatırıyoruz. Serum şeklinde damardan bir ilaç veriliyor, hasta ertesi gün taburcu oluyor. Bu ay lisansımız çıkacak. Uygulanan bazı vakaların videolarını gördüm ve son derece başarılı. Bunların belli prensipler çerçevesinde aynı anda uluslararası yapılması lazım. Batı'daki merkezlerde Londra, Paris ve Roma'da başladığı anda Ankara'da başlayacak ve aynı anda yapılacak. Hastalar da aynı anda izlenecek. Uluslararası çalışma prensibi de böyledir. Hep aynı anda yapılır ve birlikte yürütülür."

Bu alanda çok büyük bir hareketlilik olduğunu belirten Topaloğlu, “Eskiden tedavi için pek seçenek bulunmuyordu. Gelinen noktada birçok tedaviden bahsetmek mümkün oldu" diye konuştu.

 

Haber: Cahide Özgür

Kaynak: NTV


HIZLI ERİŞİM