TERMAL TURİZMDE 15 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ

Termal kaynak zenginliğinin çok olması sebebiyle Türkiye’nin elde edeceği gelirin 15 milyar dolar seviyesine çıkabileceği söylendi.

Termal kaynak zenginliği açısından Avrupa'da ilk, dünyada 7'nci sırada gösterilen Türkiye'nin termal kentler sayesinde bu sektörden elde edeceği kazancın 15 milyar dolar seviyesine çıkabileceği belirtildi.

Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği (TÜRKAP) Genel Sekreteri Dr. Ilgaz Nacakoğlu, yaptığı açıklamada, bin 100'e yakın termal kaynağı, 264 ruhsatlı kaplıca tesisi ve 500 civarında termal su imkanı bulunan Türkiye'nin dünyada termal zenginlik anlamında iddialı bir ülke olduğuna vurgu yaptı.

Termal turizme yönelik yatak kapasitesinin artması ve tesislerin cazip kampanyalarıyla kaplıcalardan faydalanan nüfusun hızla arttığını ifade eden Ilgaz Nacakoğlu, "Hamam kültürüyle tanınan bir toplum olarak atadan kalma bir zenginlik olan kaplıca şifası bir süre öncesine kadar unutulmuştu. Modern tıbbın gelişimiyle insanlar hastanelerle, ilaçlarla tedaviyi seçtiler. Fakat son yıllarda doğal tedavi unsurları yine öne çıktı. İnsanlar hasta olmamak, hastalıklardan daha az etkilenmek ve mevcut hastalıklarının tedavisi için şifalı sulardan yararlanmaya başladı." dedi.

Kaplıcalardan faydalanma yaşının düştüğünü, insanların artık sadece tedavi değil stres atmak, dinlenmek için de kaplıca merkezlerini tercih ettiğini söyleyen Nacakoğlu, yaz turizmiyle iddialı bölgelerdeki tesislerin hizmete soktuğu SPA merkezlerinin de ilgi gördüğünü dile getirdi.

"Birkaç yıl içerisinde daha iyi bir yerde olacağız.”

Afyonkarahisar ve Pamukkale'nin bu konuda aldığı mesafenin memnun edici olduğunu, Bursa ve İzmir'de de çalışmalar olduğunu ifade eden Ilgaz Nacakoğlu, şu ifadeleri dile getirdi: “Son dönemde hükümetimizin de bu konuda destekleri var. Bu konudaki yönetmeliğin de çıkmasıyla umuyorum ki önümüzdeki birkaç sene içinde çok daha iyi bir yerde olacağız. Avrupa’nın en fazla termal kaynağına sahip ülkemizin kaplıca turizminden yılda 15-20 milyar dolar kazanması işten bile değil. Bunun için termal tesisler değil termal kentlerin kurulması lazım. Afyon ve Pamukkale bu konuda çok yol aldı. Bursa ve İzmir de çalışıyor. Umuyorum ki önümüzdeki birkaç sene içinde çok daha iyi bir yerde olacağız."

Ilgaz Nacakoğlu, son dönemde termal suyu bulunan otellerin farklı tedaviler için yurt dışından hasta ağırlayan hastaneler ve tıp merkezleriyle anlaşma yaptığını, tedavi paketleri içine kaplıca olanaklarını da eklemeye başladığını ifadelerine ekledi.

Bu sayede örneğin göz ameliyatı için gelen bir turistin tetkikler veya ameliyat sonrası nekahat sürecini termal otelde geçirebileceğini ifade eden Nacakoğlu, bu anlaşmaların sayısının çoğalarak Türkiye'yi sağlık turizmindeki gücünü daha etkin kullanır hale getirebileceğine inandığını söyledi.

KAYNAK: AA

HABER: Ebru Tümen

HIZLI ERİŞİM