Ünlü 'Fındıkkıran' balesi başkentte sahnelenecek

Çaykovski'nin yeni yıl kutlamalarıyla özdeşleşen ünlü "Fındıkkıran" balesi, yaklaşık 8 yıl aradan sonra koreograf Balkan'ın yorumuyla Ankara'da sahnelenecek.

Çaykovski'nin yeni yıl kutlamalarıyla özdeşleşen ünlü Fındıkkıran balesi, yaklaşık 8 yıl aradan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde (ADOB) başkentli sanatseverlerle buluşturacak.

Ünlü Fındıkkıran balesi, koreograf Mehmet Balkan'ın koreografisiyle 23 Aralık Cumartesi akşamı ADOB'da sahnelenecek.

Balkan, biletleri tükenen Fındıkkıran balesiyle ilgili, Fındıkkıran balesinin Ankara'da en son 2010'da sahnelendiğini hatırlattı. Balkan, "Fındıkkıran, herkesin bildiği gibi bir Fındıkkıran ama aynı zamanda da değil. Çünkü Fındıkkıran'da anlatılan hikaye, benim sahnelediğim Fındıkkıran'da daha farklı. Buradaki amaç çocuklara, annelere, babalara bir mesaj vermek. Verilmek istenen mesaj ‘Yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım edin. Tanrı sizi öyle veya böyle bir şekilde ödüllendirecektir.’ " ifade etti.

"Şu an kapalı gişe"

Fındıkkıran balesinde ilk iki temsilin biletlerinin tamamen tükendiğini belirten Mehmet Balkan, "Fındıkkıran şu an kapalı gişe. İlk iki temsilin biletleri satışa açıldığı gün tükendi. Bu bizim için çok gurur verici. Herkesi bekliyoruz. 'Biz Fındıkkıran'ı görmüştük' diyenlere de mesaj şu, 'Hayır, bunu görmediniz. Bu başka bir şey.' İddialıyız bu konuda." dedi.

Fındıkkıran'ın uzun süre kapalı gişe oynayacağı öngörüsünde bulunan Balkan, Hakan Odabaşı'nın başında bulunduğu Ankara Devlet Opera ve Balesinin bale bölümünün harika bir iş çıkardığını vurguladı.

Fındıkkıran'ın sadece 7 yaş ve üzeri çocuklara değil her yaştan insana hitap ettiğini belirten Balkan, "Fındıkkıran'ı 7'den 70'e herkes izleyebilir. Çünkü sadece çocuklar için yapılmış bir eser değil, içerisindeki mesaj farklı. Her yaş grubuna 'Yardım edin, insanların elinden tutun' diyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Haber: Sevgi YURTSEVER

HIZLI ERİŞİM